برونشیت مزمن و اقدامات فوریتی

برونشیت مزمن

برونشیت مزمن بر اثر افزایش تعداد سلول های گابلت(ترشح کننده موکوس)در درخت تنفسی ایجاد می شود.مشخصه این بیماری تولید مقادیر زیادی خلط است.این حالت اغلب بعد از قرار گیری زیاد در معرض دود سیگار رخ می دهد.

پاتو فیزیولوژی

برخلاف آمفیزم،در برونشیت مزمن آلوئول ها تأثیر زیادی نمی پذیرند وانتشار طبیعی باقی می ماند.تبادل گاز کاهش می یابد،چراکه تهویه آلوئولی کم شده است که نهایتا منجر می شود به هیپوکسی وهیپرکربی.

برونشیت مزمن

برونشیت مزمن

ارزیابی بیمار برونشیت مزمن وعلایم ونشانه های آن

بیمار مبتلا به برونشیت مزمن اغلب شرح حال سیگار کشیدن زیاد را می دهند،اما بیماری در افراد غیر سیگاری نیز ممکن است رخ دهد.همچنین احتمال دارد شرح حال عفونت های مکرر تنفسی نیز وجود داشته باشد.به علاوه،این بیماران معمولا روزانه مقادیر قابل توجهی خلط تولید می کنند.از نظر کلینیکی ،بیمار به مدت سه ماه از سال در دو یا چند سال متوالی سرفه های خلط دار دارد.

بیماران مبتلا به برونشیت مزمن،گرایش به وزن بالا داشته و ممکن است سیانوتیک باشند. به همین دلیل،به آن ها اغلب«بادکننده های آبی»  گفته می شود.این حالت در مقابل «فوت کننده های صورتی»قرار می گیرد که مشخصه بیماران آمفیزمی است.سمع قفسه سینه اغلب نشان دهنده نشان دهنده رونکای است که ناشی از مسدود شدن راه های هوایی بزرگتر توسط پلاک موکوسی می باشد.ممکن است مریض علائم و نشانه های نارسایی قلب راست را نشان دهد از جمله اتساع ورید ژوگولار،تورم مچ و احتقان کبدی.

[important]

نکته:برونشیت مزمن معمولا با سرفه پروداکتیو و تولید فراوان خلط همراه است.

نکته:این بیماران معمولا وزن بالایی دارند و سیانوتیک می باشند.(بادکننده های آبی)

[/important]

اقدامات درمانی پیش بیمارستانی در برونشیت مزمن

[pullquote align=”left|center|right” textalign=”left|center|right” width=”30%”]

اهداف درمانی در امفیزم و برونشیت مزمن:

۱-تخفیف هیپوکسی

۲-ازبین بردن انقباض برونش ها

[/pullquote]

 1. ارزیابی صحنه و کنترل آن

 2. ارزیابی اولیه(ABCD)

 3. آرامش به بییمار و قراردادن در وضعیت نشسته یا نیمه نشسته

 4. به طور مداوم بیمار را مونیتور کرده و در صورت بروز نشانه های افت تنفسی،برای کمک به تهویه بیمار آماده باشید.(اولین قدم در درمان بیماری که از بدتر شدن آمفیزم یا برونشیت مزمن رنج می برند،برقراری یک راه هوایی است.)

 5. از پالس اکسیمتر استفاده کرده و درجه اشباع اکسیژن خون (SaO2)را معین کنید.(در صورت پایین بودن درجه اشباع،اکسیژن با جریان پایین تجویز کنید تا درجه اشباع اکسیژن را بالای ۹۰ درصد نگه دارید.برای این کار می توانید از کانولای بینی استفاده کنید ولی باید دائما سرعت تنفس ودرجه اشباع اکسیژن را کنترل کنید.در صورتی که باز هم درجه اشباع اکسیژن کم بودغلظت اکسیژن را بالا ببرید،همچنین می توانید از ماسک ونچوری استفاده کنید. در صورتی که بازهم جواب نداد خود را برای برقراری تهویه کمکی با BVM و درنهایت انتوباسیون آماده کنید.)

 6. مهیا کردن یک IV Line  مطمئن ومؤثر

 7. از سرم رینگر لاکتات یا نرمال سالین استفاده کنید اما جریان آن KVO باشد.

 8. در صورت دستور پزشک مرکز برونکو دیلاتور تجویز کنید مانند آلبوترول،متاپروترنول یا ایپیراتروپیوم بروماید.(توجه داشته باشید در کنترل اولیه بیماران مبتلا به COPD ،کورتیکواستروئید ها نیز تجویز می شود)

منبع:کتاب پیش بیمارستانی میانی جلد ۲
گرد آوری و تنظیم:محمد شکره(تکنسین فوریت های پزشکی)

 

[notice]کپی برداری از این مطلب برای وبلاگ ها یا وب سایت های دیگر تنها با ذکر منبع ونام این سایت  و لینک دادن به این صفحه، مجاز است.[/notice]

Permanent link to this article: http://fouriyat.ir/1009/%d8%a8%d8%b1%d9%88%d9%86%d8%b4%db%8c%d8%aa-%d9%85%d8%b2%d9%85%d9%86-%d9%88-%d8%a7%d9%82%d8%af%d8%a7%d9%85%d8%a7%d8%aa-%d9%81%d9%88%d8%b1%db%8c%d8%aa%db%8c.html

1 comment

 1. درصورتی که سوال یا مشکلی با این مبحث دارید در سامانه پرسش و پاسخ مطرح کنید.
  اگه نقطه نظر دارید یا اشتباهی در مطالب وجود دارد اینجا مطرح کنید.

دیدگاه‌ها غیرفعال است.