مقایسه بیماریزایی سیگار و قلیان

قلیان مضرتر است یا سیگار!

فقط به دو ستایی که قلیان میکشند بگم وقتی که این مطلب رو میخونید روحیه حق پذیریتون رو نادیده نگرید

بررسی ها نشان داده است هر پکی که به قلیان زده می‌شود تقریبا ۴۰ برابر یک پک سیگار، دود به ریه فرد می‌رساند و از طرف دیگر به دلیل درجه حرارت بسیار بالای ناشی از اشتعال ذغال، مواد سمی و سرطان زای بیشتری به وجود می‌آید.

میزان ترکیب سمی منواکسید کربن در قلیان   حدود ۱۰ بار بیشتر از سیگار است.

نحوه پک زدن به قلیان به صورتی است که فرد با مکش عمیق باعث باقی ماندن دود در عمق ریه شده و به همین خاطر دود قلیان در مقایسه با دود سیگار  زودتر باعث تخریب بافت ریه  می شود.

مقدار نیکوتینموجود در یک وعده کشیدن قلیان با مقدار نیکوتین موجود در یک بسته کامل سیگار برابری می کند. ( قلیان اعتیاد آور تر است )

در دود سیگار حدود ۴۰۰۰ ترکیب شیمیایى شناسایی شده است که تحقیقات نشان داده است بیش از ۵۰ مورد آن ها سمى هستند . تقریبا“ تمامی ۵۰ ماده سمی موجود در دود سیگار هنگام کشیدن قلیان نیز تولید شده ضمن اینکه میزان منوکسید کربن ـ فلزات سنگین و ترکیبات شیمیایی سرطانزا که از ذغال یا مواد تشکیل دهنده قلیان متصاعد می شود به مراتب اثرات سوء بیشتری نسبت به سیگار ایجاد می کند .

علاوه بر خطرناک بودن دود قلیان برای سلامت دستگاه تنفس ـ قلب و عروق ، عامل منفی دیگر قلیان ، انتقال بیماریهای مختلف از طریق دهان و دندان آلوده به وسیله استفاده مشترک چند نفر از یک نی قلیان است که باعث انتقال بیماریهایی مثل سل، هپاتیت و… می شود.

در بین عموم مردم تصور بر این است که آب قلیان ، سموم حاصل از سوختن تنباکو و ذغال را جذب می کند  اما این تصور فقط در صورتی صادق است که این سموم در آب قابل حل باشند! که البته اینطور نیست و دودی که از قلیان تولید می شود مقادیر زیادی سموم خطرناک دارد که باعث بروز ناراحتی و بیماری های مختلف  می شود.

 

منبع:

سایت www.smokefree.ir

Permanent link to this article: http://fouriyat.ir/1063/%d9%85%d9%82%d8%a7%d9%8a%d8%b3%d9%87-%d8%a8%d9%8a%d9%85%d8%a7%d8%b1%d9%8a%d8%b2%d8%a7%d9%8a%d9%8a-%d8%b3%d9%8a%da%af%d8%a7%d8%b1-%d9%88-%d9%82%d9%84%d9%8a%d8%a7%d9%86.html