فوریت های آمفیزم

آمفیزم (emphysema)

   آمفیزم بر اثر تخریب دیواره آلوئول های دیستال نسبت به برونشیول های انتهایی ایجاد میشود.به زبان ساده تر آمفیزم حالتی است که در آن دیواره حبابچه های هوایی ریه ها ، قابلیت کش آمدن و حالت ارتجاعی خود را از دست می دهند. در جامعه ما،اصلی ترین عامل کمک کننده به آمفیزم،سیگار کشیدن است.قرار گیری زیاد در معرض سموم محیطی نیز از عوامل کمک کننده دیگر است.

 

پاتو فیزیولوژی

قرارگیری مداوم در معرض مواد مضر،همانند دود سیگار به خرابی تدریجی آلوئول ها منجر می شود.این فرایند فضای سطحی غشای آلوئولی راکاهش می دهد.لذا فضای قابل دسترسی برای تبادل گاز ها را کم می کند.کاهش پیشرونده غشای تنفسی منجر به افزایش نسبت هوا به بافت ریه می شود.نتیجه این حالت ایجاد نقص در روند انتشار می باشد.به علاوه،تعداد مویرگ های ریوی کاهش می یابد و سبب اقزایش مقاومت در برابر جریان خون ریوی می شود.این وضعیت نهایتا ایجاد هیپرتانسیون ریوی می کند که به نوبه خود ممکن است منجر به کورپولمونال و مرگ شود.

از عوارض دیگر این بیماری می توان به کلاپس شدن آلوئول ها در اثر ضعیف شدن دیواره برونشیول هاو از بین رفتن حالت کشسانی آن،افزایش  تعداد گلبول های قرمز(پلی سایتمی) در اثر کاهش بسیار زیاد PaO2 اشاره کرد.همچنین بیماران مبتلا به آمفیزم بیشتر مستعد عفونت های حاد تنفسی مانند پنومونی و نیز مستعد دیس ریتمی های قلبی هستند.

آمفیزم-فوریت های پزشکی

آمفیزم

 

ارزیابی و بررسی علایم بیماری آمفیزم

نشانه های اختلال تنفسی شدید در تمام بیماران مبتلا به بیماری انسدادی ریه عبارتند از گیجی،آشفتگی،خواب آلودگی،دیس پنه به دنبال بیان یکی دو کلمه و استفاده از عضلات فرعی برای کمک به تهویه.

معمولا بیماران آمفیزمی از موارد زیر شکایت دارند:

  • کاهش وزن اخیر

  • افزایش دیس پنه هنگام فعالیت

  • محدودیت پیشرونده فعالیت جسمی

این بیماران معمولا از سیگار یا تنباکو استفاده می کنند پس در مورد این ها سوال کنید.

هچنین بیماران آمفیزمی برخلاف بیماران برونشیتی به ندرت  سرفه میکنند به استثنای صبح ها.

معاینات جسمی بیمار آمفیزمی،معمولا نشان دهنده قفسه سینه بشکه مانند است که با افزایش قطر قدامی خلفی قفسه سینه مشخص می شود.

بیماران آمفیزمی اغلب لاغر هستند و پوست آن ها به دلیل پلی سایتمی متمایل به صورتی است که به همین دلیل به آن ها « فوت کننده های صورتی »می گویند. این بیماران اغلب هیپرتروفی عضلات فرعی تنفس دارند.

بیمار آمفیزمی اکثرا به صورت لب غنچه ای نفس می کشند و به حالت سه پایه (تریپود) می نشینند.چماقی شدن انگشتان در این ها شایع است.صداهای تنفسی کاهش یافته،ویز و رونکای ممکن است وجود داشته باشد.

نکته کلیدی :فوت کننده ها(تنفس لب غنچه ای و قفسه سینه بشکه مانند)صورتی(ظاهر صورتی در اثر پلی سایتمی).

آمفیزم.فوریت های پزشکی

ظاهر تیپیک بیمار آمفیزمی

 

 

اقدامات فوریتی آمفیزم

اگرچه آمفیزم از نظر روند بیماری با برونشیت مزمن متفاوت است،این دو بیماری تنفسی در تعدادی علایم و پاتوفیزیوژی شبیه به یکدیگرند.در نتیجه می توانید این دو بیماری  را به روش مشابه درمان کنید.به مبحث برونشیت مزمن مراجعه کنید.

 

منبع:
کتاب پیش بیمارستانی میانی جلد دوم
گرد آورنده:محمد شکره(تکنسین فوریت های پزشکی)

[notice]کپی برداری از این مطلب برای وبلاگ ها یا وب سایت های دیگر تنها با ذکر منبع ونام این سایت  و لینک دادن به این صفحه، مجاز است.[/notice]

Permanent link to this article: http://fouriyat.ir/1106/%d9%81%d9%88%d8%b1%db%8c%d8%aa-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d9%85%d9%81%db%8c%d8%b2%d9%85.html