توراکوسنتز با نیدل (نیدل دکامپریشن)

(Needle decompression) نیدل دکامپریشن در پنموتوراکس

چست نیدل دکامپریشن یا توراکوسنتز با سوزن ،یک روش نسبتا ساده است که می توان برای از بین بردن فشار داخل قفسه سینه در پنوموتوراکس تنشی از آن استفاده نمود.در صورتی که این پروسیجر به درستی اجرا شود می تواند جان یک مصدوم را نجات دهد.

اندیکاسیون ها

نشانه ها وعلایم پنموتوراکس تنشی:

 •  کاهش یا عدم وجود صداهای تنفسی

 • اتساع وریدهای گردن

 • سقوط فشار خون سیستولیک

 • انحراف تراشه

 • سیانوز مرکزی

 • حرکت دیواره فقسه سینه به صورت ناهموار

 • فعالیت الکتریکی  بدون نبض(PEA)

 • دیسترس تنفسی پیشرونده

نکته:کریپتوس یا هوا در زیر پوست ممکن است در پنوموتوراکس مشاهده شود.

شرح پروسه

 

وسایل مورد نیاز:

 • پنبه الکل

 • انژیوکت شماره ۱۴ درصورت وجود

 • سه راهی انژیوکت

 • سرنگ ۲۰ سی سی در صورت وجود

 

مراحل این پروسیجر:

 1. شما باید چشمان خود را برای انجام این پروسیجر محافظت کنید.

 2. بیمار را در پوزیشن طاق باز یا سوپاین قرار دهید.

 3. سر بیمار را ۳۰ درجه بالاتر از سطح بدن قرار دهید.

 4. بزرگترین انژیوکت در دسترس را انتخاب و یک سه راهی انژیوکت (stop-cock) به آن وصل کنید.

 5. دنده دوم و سوم  و فضای بین دنده ای دوم را با لمس مشخص کنید.(دنده اول معمولا لمس نمی شود به دلیل اینکه زیر استخوان ترقوه قرار دارد،اولین دنده پایین تر از استخوان ترقوه،دنده دوم است و بعد از آن دنده سوم،فضای بین این دو دنده را فضای بین دنده ای دوم می گویند.)

 6. دقیقا سطح بالایی دنده سوم در خط میدکلاویکولار،نقطه ای است که نیدل باید در آن قسمت وارد شود.(عروق و اعصاب از سطح زیرین دنده ها عبور می کنند،بنابراین سطح بالایی دنده ها برای ورود نیدل ایمن است)

  نیدل دکامپریشن

  لندمارک ها

 7. مکان مورد نظر را با پنبه الکل تمییز کنید.

 8. انژیوکت را در دست گرفته و به صورت ۹۰ درجه وارد شوید تا زمانی که احساس کردید نیدل به یک فضای خالی و بدون اصطکاک رسیده است،در این حال همزمان صدای “پاپ” یا “پوش“خواهید شنید.

  نیدل دکامپریشن

  نحوه وارد کردن انژیوکت یا نیدل

 9. به محض اطمینان از واردشدن به فضای قفسه سینه،سه راهی را ببندید.نیدل را خارج کنید و انژیوکت را به محل ثابت نمایید سپس، یک سورنگ ۲۰ سی سی را به آن وصل کنید.

 10. به اندازه ۶۰ سی سی،هوای به دام افتاده را آسپیره کنید،پس از هر بار آسپیره کردن،سه راهی را ببندید.در صورت نیاز این کار را تکرار کنید.

 11. مصدوم را به بیمارستان منتقل کنید.

منتظر نظرات و انتقادات شما هستیم

 

نویسنده:
محمد شکره-تکنسین فوریت های پزشکی
با بهره گیری از منابع معتبر

[notice]کپی برداری از این مطلب برای وبلاگ ها یا وب سایت های دیگر تنها با ذکر منبع ونام این سایت و لینک دادن به این صفحه، مجاز است.[/notice]

 

Permanent link to this article: http://fouriyat.ir/1299/%d8%aa%d9%88%d8%b1%d8%a7%da%a9%d9%88%d8%b3%d9%86%d8%aa%d8%b2-%d8%a8%d8%a7-%d9%86%db%8c%d8%af%d9%84-%d9%86%db%8c%d8%af%d9%84-%d8%af%da%a9%d8%a7%d9%85%d9%be%d8%b1%db%8c%d8%b4%d9%86.html

8 comments

Skip to comment form

  • احسان کمالی on فروردین ۲۱, ۱۳۹۳ at ۵:۵۷ ق٫ظ

  خیلی عالی بود
  ۵فروردین یه ماموریت رفتم ،اتفاقا با همکارم داخل آمبولانیس اماده باش بودیم که ماموریت خوردیم،ماموزیت یک تصادف بود که مصدوم نیاز به نیدل دکمپریشن داشت،منتها ترسیدم انجامش بدم،مشکلی که اکثر بچه ها سر صحنه دارند،با این حال با همون تنگی نفسی که داشت،بدون انحراف تراشه و صدای یکطرفه ریه با gcs 15 رسوندمش بیمارستان.

  1. با سلام آقای کمالی
   کارتون عالی بوده. زمان رسیدن به بیمارستان رو تخمین میزنیم،در صورتی که بدون نیاز به این پروسیجر میتونیم بیمار رو با وضعیت مطلوب منتقل کنیم،نیازی به انجام آن نیست،وضعیت بیمار رو زیر نظرگرفته،درصورت وخیم تر شدن حال بیمار،امکان دارد تهویه با آمبوبگ،لوله گذاری داخل تراشه ودر نهایت نیدل دکامپریشن مورد نیاز باشد.
   یادمه یکی از متخصصین طب اورژانس در دوران تحصیلم هنگام انجام این پروسیجر،به من گفتند یک کار به این سادگی میتونه جان یک مصدوم رو از مرگ نجات بده،شما خط مقدم سلامت هستید سعی کنید،همیشه آمادگی مدیریت هر صحنه ای و هر بیماری رو داشته باشید.اما با شما موافقم آقای کمالی انجام هر کاری اولش ترس داره.

  • احسان کمالی on فروردین ۲۱, ۱۳۹۳ at ۶:۰۳ ق٫ظ

  آیا برای مریضی که واقعا پنومو تراکس نباشه ولی این کار رو انجام بدم آیا برای مریض مشکلی پیش میاد؟

  1. اگر پنموتوراکس نباشه،این اقدام تنها خطری که داره میتونه خودش پنموتوراکس ایجاد کنه،اما شما نیدل دکامپریشن رو انجام دادید، باهمین نیدل دکامپریشن میتونید وضعیت بیمار رو پایدار نگه دارید.
   اما به نظرمن علایم پنمو توراکس نمایانه مثل همون مآموریتی که شما داشتید و امکان اشتباه خیلی کم هستش،در ضمن بیماری که پنموتوراکس نداشته باشه ولی دچار دیسترس تنفسی شده باشه حتما یک دلیل واضح دیگه ای غیر از پنموتوراکس داره.که باعث میشه ما قبل از پنمو توراکس اون رو اولویت قرار بدیم.

  • احسان کمالی on فروردین ۲۱, ۱۳۹۳ at ۵:۵۰ ب٫ظ

  از پاسختون خیلی ممنون
  ای کاش بتونیم برای این کار مهارت پیدا کنیم یا حداقل خدا یه اعتماد بنفسی بهمون بده

  1. انشاالله

  • عماد on اردیبهشت ۳, ۱۳۹۳ at ۵:۳۵ ق٫ظ

  محمد جان تشکر ازاین همه معلومات و نکاتی که دراختیار گذاشتین من از خراسان شمالیم و یک همکلاسی بوکانی هم داشتم خیلی ممنون باز هم مطالبی که جدید و میبینی بیشتر به درد ما می خوره بزار .عماد علائی ۰۹۳۶۷۶۷۵۴۴۶

  1. سلام عماد جان.خوشحالم که مطالب این سایت براتون مفیدبوده.
   چشم حتما تا اونجایی که بتونم مطالب مفید و آموزنده رو قرار خواهم داد ولی به دلیل اینکه جدیدا به خدمت سربازی مشرف شدم،مطالب جدید دیر به دیر قرار خواهد گرفت.

دیدگاه‌ها غیرفعال است.