بیانیه انجمن صنفی فوریتهای پزشکی خراسان رضوی در رابطه با طرح تحول نظام سلامت

این روزها در باب مزایای طرح تحول نظام سلامت بسیار سخن گفته شده است اما اگر از داخل به این موضوع بنگریم بیشتر به نظر می رسد قسمت اعظم آن با تبلیغات خوش آب و رنگ “تحول برای سلامت مردم” ، مبالغ بیشماری که می‏توانست صرف افزایش ارائه خدمات بهداشتی و درمانی عمومی و غیره شود ، تحت عناوین طرح ماندگاری و … ، صرفا سرازیر جیب عده ای خاص و از جنسی خاص کرده است ، به هر گوشه این طرح مینگریم می بینیمکه قسمتهایی که مربوط به کار کردن و فعالیت و ارتقاء کیفیت کار است به گروههای پرستار ، پیراپزشک و فوریتهای پزشکی مربوط شده است

و هرجایی که مربوط به پرداخت حق الزحمه و تشویق است به پزشکان محترم ، بدیهی است با ادامه این فلسفه معروف ” ۱% در مقابل ۹۹%  ” ، قطع به یقین این طرح در آینده ای نه چندان دور، راهی ورطه نامعلومی خواهد شد و شکاف میان گروههای درمانی را عمیقتر خواهد کرد، مگر اینکه کلیه کادر درمانی و نظام سلامت در هر گوشه این نظام باهم و در کنار هم و متناسب باهم دیده شوند تا فی الواقع بتوان به آن طرح تحول نظام سلامت گفت.

کجای دنیا سراغ دارید طرحی با این عناوین پرطمطراق اجرا شود و تمام ابعاد آن کارشناسی نشود ؟؟بیانیه فوریت های پزشکی

روی صحبت با مردم عزیزمان است که تحت تاثیر بمباران تبلیغاتی می‏پندارند که خدمات شایسته ای دریافت می‏کنند در صورتی که اینگونه نیست ، نگاه جامع و تیمی نداشتن به خدمات سلامت آفت اجرای هر طرحی در حوزه وزارت بهداشت و درمان است، اتفاقی که متاسفانه در این طرح نیز رخ داده و به زودی شاهد آسیب های بیشتر آن به مردم و همچنین سایر کارکنان تیم سلامت خواهیم بود.

قضاوت را بر عهده مردم میگذاریم و از آنها می پرسیم که وقتی در یک بیمارستان بستری هستید بیشتر با کدام گروه از نظام سلامت سرو کار دارید و بیشتر کدام گروه را می بینید؟ بیشتر کدام کارکنان نظام سلامت در طی روز و شب به امور بیمار شما رسیدگی میکنند ، دارو می دهند ، مراقبت می کنند و … ؟ … آیا گروههای پرستاری نیستند ؟ … حال آیا می دانید که در همین طرح تحول نظام سلامت چقدر فعالیت این گروه و کارشان بیشتر شده درحالیکه نه تعداشان افزوده شده و نه حق الزحمه مناسبی به آنها داده شده است؟

اگر سری به بیمارستانهای دولتی بزنید و آشفتگی اعضا تیم سلامت را مشاهده کنید و بیماران بستری را نیز در راهروها ببینید تا حدی متوجه ظاهری بودن قسمت اعظم تبلیغات نظام سلامت خواهید شد.

اورژانس پیش بیمارستانی نیز که به عنوان تنها خدمات درمانی عمومی رایگان کشور  و پیشانی و خط مقدم اورژانس در وزارت بهداشت محسوب می‏شود مدتها قبل از اجرای طرح تحول نظام سلامت مورد بی مهری و بی عدالتی قرار داشت که بارزترین مصداق این بی عدالتی ، عدم اجرای قانون ارتقاء و بهره وری با بهانه های حضیض بود ، هنوز مشغول سروکله زدن با این معظل بودیم که سرو صدای کر کننده قافله تحول نظام سلامت به گوش رسید که متاسفانه اینجا هم شاهد به هیچ انگاشته شدن شدیم و غم بار از همه اینها این است که در قبال هر تبعیضی باید صدا را بالا برد تا شنیده شود و مکاتبه یا مذاکره تاثیر چندانی در ترغیب مسئولین ذیربط به رفع بی عدالتی ندارد.

شاهد بر این مدعا ،مکاتبات متعددی است که بابت قانون ارتقاء و بهره وری و جدیدا بابت کارانه اورژانس پیش بیمارستانی با مسئولین داشته ایم و پاسخ قانع کننده ای دریافت ننموده ایم.

برای اینکه میزان ظلم وارده به اورژانس پیش بیمارستانی راحتتر مجسم شود در نظر بگیرید همکاران عزیزمان پرستاران بیمارستانها که بابت طرح تحول نظام سلامت از حداقل دریافتی برخوردار شده بودند نتوانستند تبعیض روا شده به خود را بیش از این تحمل نموده و کاسه صبرشان لبریز گردیده است ،حال ببینید گروه پرستاری شاغل در اورژانس پیش بیماستانی که به هیچ وجه در این طرح محاسبه نشده اند و از آن حداقل دریافتی نیز محروم بوده اند چه حالی دارند و چگونه به سیتم بهداشت و درمان کشور می‏نگرند ؟ آیا فوریتهای پیش بیمارستانی عضوی از نظام سلامت نیست ؟ آیا نگاه کارشناسی به اورژانس پیش بیمارستانی و حمایت از آن در طرح تحول سلامت نمیتواند به سلامت مردم کمک کند؟

آیا مردمی که در بدترین شرایط بیماری در خارج از بیمارستان قرار دارند نیاز به خدمات درمانی مطلوب ، فراوان ، کارا ، مجهز ، راحت ، ایمن و با کیفیت  نیستند ؟ آیا توجه به کارکنان اورژانس ۱۱۵ ، افزایش کیفیت کار آنها و تبعا ارائه خدمت بهتر را به مردم در بر نخواهد داشت ؟  آیا گسترش درست و استاندارد یک خدمت عمومی رایگان مانند اورژانس پیش بیمارستانی ، حمایت از سلامت مردم و جلوگیری از وخامت بیماریشان نیست ؟ … مطمئنا مردم شریف ایران استحقاق داشتن یک سیستم فوریتهای پزشکی منسجم ، فراوان ، مجهز و در دسترس را دارند که کارکنان آن نیز به جای اینکه به درد خودشان فکر کنند بتوانند با فراق بال به درد دردمندان توجه نمایند .

بدیهی است که کسانی توانایی التیام درد دردمندان را دارند که خود دردی نداشته باشند و لذا اگر میخواهیم کاری کنیم که هیچ فردی به جز درد بیماری خود درد دیگری نداشته باشد بایستی کاری کنیم که افراد یاری دهنده دردمندان به جز درد بیماری که به یاری او شتافته اند درد دیگری نداشته باشند.

منبع:

http://ngo115.ir/index.php/18-news/50-ngo

Permanent link to this article: http://fouriyat.ir/1498/%d8%a8%db%8c%d8%a7%d9%86%db%8c%d9%87-%d8%a7%d9%86%d8%ac%d9%85%d9%86-%d8%b5%d9%86%d9%81%db%8c-%d9%81%d9%88%d8%b1%db%8c%d8%aa%d9%87%d8%a7%db%8c-%d9%be%d8%b2%d8%b4%da%a9%db%8c-%d8%ae%d8%b1%d8%a7%d8%b3.html

1 comment

  • محمدی on اسفند ۶, ۱۳۹۳ at ۹:۴۳ ق٫ظ

  سلام
  با عرض خسته نباشید خدمت تمام پرسنل اورژانس ۱۱۵
  من تکنسین فوریت های پزشکی شهرستان تربت جام در استان خراسان رضوی هستم.
  اینجانب در هر ماه با ۱۴ شیفت و دو روز آنکال اعزام بیمارستان، یک میلیون وهفتصد یا نهایتا هشتصد می گیرم
  با توجه به شرایط سخت کاری خصوصا اینکه با انواع حوادث نظیر تصادفات، جراحت بر اثر درگیری و اصابت گلوله و …و اینکه تمام تصمیمات را در سرصحنه باید خودتکنسین بگیرد و همچنین خطرات فراوانی که در هر ماموریت، پرسنل اورژانس را تهدید می کند، لذا ازمسولان ذیربط تقاضا می شود که مشکلات ما را هم در نظر بگیرند و فکری درمورد حقوق، بیمه، قانون بهره وری، نوبت کاری، تنخواه، حق لباس و . . . . .بکنند که ما هم بتوانیم با آسودگی خاطر و انگیزه بیشتر مسئولیت خود را انجام دهیم.

دیدگاه‌ها غیرفعال است.