اشتباهات رایج در هنگام احیایی قلبی ریوی پیشرفته

گاهی اوقات به دلیل عدم بروز کردن آموزش ها،شاهد اشتباهات آشکار در جریان CPR  پیشرفته می شویم،که به عقیده من دست و پنجه نرم کردن با جان بیمار بدون تبحر کافی و اطلاع از آخرین گایدلاین ها گناهی بس بزرگ است.

cpr.tr1همانطور که میدانید گایدلاین ها،بر اساس تحقیق ها و پژوهش های فراوان از هزاران پزشک و پرستار و سایر کادر درمان در سراسرجهان شکل می گیرد،که  معمولا از نظر عقلی نیز می توانیم به درستی آن ها پی ببریم.لذا بروز کردن آموزش ها بر اساس آخرین گایدلاین ها از اهمیت بالایی برخوردار است.
لازمه ی اینکه به عنوان یک انسان نجات بخش،سربلند به پیشگاه پروردگار متعال بریم این است که مهارت کامل داشته باشیم و آموزش های بروز ببینیم.در غیر این صورت اگر با اطلاعات نادرست باعث مرگ بیماری بشویم،سهل انگاری کرده و مستحق عذاب هستیم.
در زیل به بخشی از این اشتباهات رایج که ممکن است،خیلی از شماها نیز دیده باشید می پردازیم،امیدواریم خوانندگان این مطلب تا حد امکان این موارد را لحاظ کنند:
 1. به محض پی بردن به عدم پاسخ بیمار و بدون نبض بودن بیمار،فشردن قفسه سینه شروع نمی شود و منتظر جمع شدن تیم احیا می شوند تا با دستور پزشک شروع به احیا کنند.این کار بسیار نادرست است و به قیمت جان بیمار تمام می شود،هر یک دقیقه تاخیر در CPRتا ۱۹ درصد احتمال بقا را کاهش می دهد.
 2. عدم قرار دادن بیمار روی تخت مخصوص CPR.معمولا بیمار را روی همان تختی که هست CPR می کنند،در حالی که بیمار باید روی یک سطح صاف و سخت قرار گیرد،در غیر این صورت فشاری که باید معادل ۲۵ پوند یا ۱۱کیلوگرم باشد،کاملا بر قفسه سینه بیمار اعمال نمی شود.
 3. خم شدن آرنج های احیا گر و عدم تسلط کامل بر بیمار.این عامل باعث خستگی زودهنگام احیاگر و همچنین عدم وارد آمدن فشار کافی بر قفسه سینه بیمار می شود.باید کاملا بر بیمار تسلط داشته و آرنج ها صاف باشند،همچنین احیاگر کاملا بر بیمار عمود(۹۰ درجه) باشد.
 4. گره نکردن دستان بر روی هم و متعاقب آن فشار انگشتان بر دنده های مجاور وشکستگی آن ها.هرچند شکستن دنده در هنگام CPR اجتناب ناپذیر است،اما باید تا حد امکان از شدت آن کم کرد.دست ها باید گره کرده روی هم باشد و دست غالب زیرین ،همچنین با سینه کف دست بر موضع فشار وارد کنیم.
 5. هایپر ونتیله کردن بیمار.گاها و یا اکثرا می بینیم شخصی که با آمبوبگ ونتیله می کند،به سرعت وبا حجم زیاد ونتیله می نماید و غافل از اینکه این کار نتیجه عکس دارد،زیرا باعث باروترومای ریه می شود و یا اینکه سیکل ۳۰:۲ را در هنگامی که بیمار اینتوبه شده است اجرا می کنند….در صورتی که بیمار ،لوله گذاری داخل تراشه شده است،باید هر ۶ الی ۸ ثانیه بدون هماهنگی با فشردن قفسه سینه یک بار ونتیله کرد.
 6. شوک:سه شوک پشت سر هم یا وقتی شوک را وارد می نمایند،ریتم را بلافاصه پایش می کنند.سه شوک پشت سر هم برای گایدلاین های گذشته بود و تحقیقات نشان داد که شوک های دو م و سوم هیچ تاثیری ندارند.همچنین هیچ گزارشی از تاثیر بلافاصه شوک مبنی بر نبض دار شدن بیمار یا برگشت حداقل ریتم مناسب برای بقا وجود ندارد.اصول کار به این صورت است،پس از شوک،بلافاصه فشردن قفسه سینه شروع شودو۵ سیکل ۳۰:۲یا مدت زمان ۲ دقیقه CPR انجام شود و بعد از آن به مدت حداکثر ۱۰ ثانیه ریتم چک شود و درصورت شوک ایبل بودن ریتم،شوک داده شود در غیر این صورت سیکل های CPR ادامه می یابد.
 7. داروی آتروپین که هنوزم همراه با اپی نفرین در آریتمی آسیستول تزریق می شود.در صورتی که اصلا نتیجه بخش نیست و از سال ۲۰۱۰ از گایدلاین ها حذف گردیده است،زیرا آتروپین زمانی موثر خواهد بود که فعالیت الکتریکی قلب وجود داشته باشد.
 8. تجویز سرم به بیمار به صورت شوت….به دنبال هر تزریق ۲۰ سی سی سرم نمکی داده می شود یعنی معادل ۳۰۰ قطره اما باید توجه کرد در احیای قلبی، سرم بصورت Free ممنوع است زیرا قلب توانایی پمپاژ ندارد لذا حجم زیاد در داخل دهلیز راست جمع می شود و به دنبال آن پرفیوژن کرونر ها کم می شود.
خوب این ها اشتباهات بسیار آشکار و رایجی بود که در جاهای مختلف در هنگام احیا صورت می گیرد،شما نیز اگر اشتباهاتی مشاهده کردید، به صورت دیدگاه برای ما بنویسید.

Permanent link to this article: http://fouriyat.ir/1819/%d8%a7%d8%b4%d8%aa%d8%a8%d8%a7%d9%87%d8%a7%d8%aa-%d8%b1%d8%a7%db%8c%d8%ac-%d8%af%d8%b1-%d9%87%d9%86%da%af%d8%a7%d9%85-%d8%a7%d8%ad%db%8c%d8%a7%db%8c%db%8c-%d9%82%d9%84%d8%a8%db%8c-%d8%b1%db%8c%d9%88.html

2 comments

  • محسن on مرداد ۹, ۱۳۹۵ at ۱:۵۵ ب٫ظ

  با سلام و عرض ادب،
  داشتم گایدلاین جدیدCPR 2015 از سایت AHA مطالعه میکردم که اتفاقی به صفحه شما برخوردم،
  متاسفانه هنوز گایدلاین جدید به مراکز درمان ابلاغ نشده و ترجمه کامل در دسترس نیست،
  خواستم از اینکه این اطلاعات به روز رو در اختیار بقیه قرار میدید تشکر کنم.

  1. با سلام
   خواهش میکنم ،همچنین تشکر از شما

دیدگاه‌ها غیرفعال است.