حمله ایسکمیک گذرا (TIA)

بعضی بیماران ممکن است علایم شبیه سکته مغزی را به صورت گذرا داشته باشند که به نام TIA یا حملات ایسکمیک گذرا (transient ischemic attack) شناخته می شودند.

TIA ،نشان دهنده نرسیدن موقتی خون به مغز است که علایم نقص عصبی را ایجاد می کند.این علایم شاید از چند دقیقه تا چند ساعت دوام داشته باشد، اما معمولا در عرض ۲۴ ساعت برطرف می شوند.بعداز حمله ، بیمار شواهدی از باقی ماندن آسیب مغز یا اعصاب را نشان نمی دهد.بیماران دچار TIA،به زودی دچار سکته مغزی می شوند.

شروع TIA معمولا ناگهانی است.نشانه ها وعلایم آن بستگی به ناحیه ای از مغز دارد که دچار عارضه شده است.یکی از علایم  یا ترکیبی از علایم سکته مغزی ممکن است ظاهر شوند.در حقیقت،تعیین اینکه آیا چنین مشکل عصبی ناشی از سکته مغزی است یا ناشی از TIA در صحنه حادثه وپیش از بیمارستان واقعا غیر ممکن است.

علل: 

شایع ترین علت TIA،بیماری شریان کاروتید است.سایر علل می توانند یک آمبولی کوچک،کاهش برون ده قلبی،کاهش فشار خون،مصرف بیش از حد داروهای ضد فشار خون،یا اسپاسم عروق مغز باشند.

درحین گرفتن شرح حال ازبیمار مشکوک به TIA باید سعی کنید اطلاعات یا نکات مربوط به عوامل زیر را جمع آوری کنید:

 • علایم عصبی قلبی

 • علایم اولیه وپیشرفت آن ها

 • تغییر در وضعیت هوشیاری

 • عوامل مستعد کننده

 • سرگیجه

 • تپش قلب

 • سابقه هیپرتانسیون،بیماری قلب،بیماری سیکل سل،یا TIA  یاسکته مغزی

درمان:

کنترل شدید وتهاجمی راه هوایی در مراقبت از این بیماران،از اولویت برخوردار است.

درمان بیمار دچار سکته مغزی در صحنه حادثه، به طور کلی شامل مراحل زیر است:

 1. ازایمنی صحنه صحنه مطمئن شوید.

 2. راه هوایی کافی ایجاد واز آن حفظ ونگهداری کنید.وسیله ساکشن باید سریعا در دسترس باشد.(آسیب مغزی می تواند توانایی بلعیدن و حفاظت از راه هوایی را مختل کند)

 3. اگر بیمار دچار آپنه است یا تنفس او کافی نیست،تهویه با فشار مثبت رابا سرعت ۲۰ تا در دقیقه برقرار کنید.(نکته مهم:از هیپرونتیله کردن بیمار بپرهیزید زیرا ممکن است مقادیر CO2 رابه شدت پایین بیاورد وباعث انقباض شدید عروق مغزی شود)

 4. اگر تنفس بیمار کافی است با ماسک یکطرفه،۱۵lit/min اکسیژن دهید.

 5. بیمار را در وضعیت خوابیده به پشت یا ریکاوری قرار دهید.

 6. میزان گلوکوز خون را اندازه بگیرید.

 7. از سرم های نرمال سالین یا رینگر لاکتات جعت مایع درمانی وریدی به صورت KVO استفاده کنید(نکته بسیار مهم: از سرم دکستروز جهت مایع درماتی پرهیز کنید زیرا ممکن است به دلیل افزایش اثرات اسمزی،فشار داخل جمجمه بالا رود)درصورت هایپوگلایسمی،دکستروز۵۰٪ را به صورت وریدی صریع تجویز کنید.

 8. مانیتورینگ قلبی

 9. از اندام فلج شده محافظت کنید.

 10. به بیماراطمینان خاطر دهید.

منبع:
کتاب پیش بیمارستانی میانی جلد دوم

[notice]کپی برداری از این مطلب برای وبلاگ ها یا وب سایت های دیگر تنها با ذکر منبع ونام این سایت  و لینک دادن به این صفحه، مجاز است. [/notice]

Permanent link to this article: http://fouriyat.ir/247/%d8%ad%d9%85%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c%d8%b3%da%a9%d9%85%db%8c%da%a9-%da%af%d8%b0%d8%b1%d8%a7tia.html