آسم و اقدامات فوریتی

آسم چیست؟

آسم  عبارت است از افزایش پاسخ مجاری هوایی نسبت به محرک ها،که موجب تنگی قابل برگشت راههای هوایی می  شود وبا تریاد سرفه،تنگی نفس و ویزینگ مشخص می شود.

 علایم:

تریاد بالینی آسم شامل:

۱-تنگی نفس  ۲-سرفه   ۳-ویزدردم وبازد

سایر علایم:

تاکی پنه ،تاکی کاردی ،افزایش خفیف فشارخون سیستولی ، هیپرپنه ،صداهای تنفسی مات ،افزایش قطر قدامی خلفی قفسه سینه

توجه:علائم آسم عود کننده هستند و ممکن است از چند دقیقه تا چند روز طول بکشند . حملات آسم ممکن است خفیف یا شدید و گاه کشنده باشند .

علایم آسم شدید :

تنگی نفس درحین استراحت ،استفاده از عضلات فرعی تنفسی ،نبض پارادوکس ،سیانوزه ،استریدور،تعریق

آسم  می ‌تواند در هر سنی بروز کند . بسیاری از ورزشکاران المپیک و افراد مشهور، مبتلا به این بیماری هستند . بنابراین افراد می‌توانند همزمان با ابتلا به آسم زندگی موفقی داشته باشند .

چه کسانی به اسم مبتلا می شوند؟

علت دقیق و اصلی ابتلا به آسم هنوز نامشخص است ؛ اما آنچه تاکنون روشن شده است ، نشان می‌دهد که برخی از افراد ، بویژه شیرخواران که سابقه مثبت آلرژی (حساسیت) در خانواده دارند ، زمانی که در معرض دود سیگار، گرده گیاهان و قارچ ‌ها یا سایر عوامل حساسیت‌ زا قرارمی‌گیرند ، شا نس بیشتری برای ابتلا به آسم پیدا می‌کنند. برخی از کارگران نیز پس از تماس با محرک‌ ها ی شیمیایی استنشا قی دچار آسم می‌شوند .

عوامل زمینه ساز یا آغاز گر آسم

برخی عوامل موثر در بروز حمله آسم  عبارتند از کاهش تهویه در خانه‌ های جدید ، تماس با مواد حساست زا (آلرژن‌ها) در محیط‌های بسته (مانند پشم قالی و حیوانات خانگی بویژه گربه)، دود سیگار، عفونت‌ های ویروسی ، آلودگی هوا، محرک‌های شیمیایی، استفاده از مواد مصنوعی (رنگ‌ها، طعم‌ دهنده‌ها و اسا نس‌ ها) در غذاها و افزایش فشارهای روانی در زندگی روزمره

اقدامات درمانی اولیه وپیش  بیمارستانی در بیمارانی که دچار حمله آسمی شده اند

اهداف درمانی آسم:     ۱-اصلاح هیپوکسی      ۲-از بین بردن برونکو اسپاسم       ۳-کم کردن التهاب

  1. قرارگیری بیمار در وضعیت نیمه نشسته یا نشسته

  2. -شل کردن لباس های بیمار

  3. -برقراری اکسیژن مرطوب ۱۵ لیتر در دقیقه.

  4. -دور کردن بیمار از ماده محرک

  5. IV Line-وهیدراتاسیون(سرم تراپی)

  6. درمان دارویی

درمان دارویی رایج معمولا بتا اگونیست های استنشاقی مانند آلبوترول(ونتولین،پروونتیل) به همراه اپیراتروپیوم بروماید(آترونت) می باشد.

۷.نکته: اغلب پس از یک آسم طول کشیده بیمار دچار خستگی می شود.یک بیمار خسته ممکن است به سرعت به سمت یک نارسایی تنفسی پیش برود ومتعاقب آن به لوله گذاری وتهویه مکانیکی نیاز پیدا کند.

   منبع:
۱-کتاب درمان کاربردی بیماریهای شایع-دکتر کیوان سبحانیان
۲-کتاب پیش بیمارستانی میانی جلد۲

[notice]کپی برداری از این مطلب برای وبلاگ ها یا وب سایت های دیگر تنها با ذکر منبع ونام این سایت  و لینک دادن به این صفحه، مجاز است.[/notice]

Permanent link to this article: http://fouriyat.ir/258/%d8%a2%d8%b3%d9%85.html